Клюні – найбільша святиня Середньовіччя

tatianakuryan_franceukraine_cluny_03

Чи відомо вам, що до побудови собору святого Петра у Римі, найбільшою святинею у Західному світі було абатство Клюні у Франції? Воно було величне не лише за розмірами, але й прославилося як осередок наукової думки. Згодом Клюні очолювало більше тисячі монастирів, з якого виник особливий орден – клюнійський. У ХІІ столітті бібліотека монастиря налічувала 570 манускриптів і стала найбільшою за кількістю рукописів у Західній Європі. Визначальною рисою у розвитку абатства було те, що абати не підпорядковувалися місцевому єпископу чи знаті, а напряму папі римському.

tatianakuryan_franceukraine_cluny_07

Саме настоятелю абатства Оділону, який був згодом визнаний святим, ми завдячуємо днем поминання померлих. Це свято вперше вшанували у Клюні 2 листопада 998 року. Цього святого знає мабуть кожен львів’янин. Пригадуєте у Вірменському соборі фреску Генріха Розена “Похорон святого Оділона”?

tatianakuryan_franceukraine_cluny_02

Абатство Клюні заснував на базі своєї вілли герцог Аквітанії Гійом І Благочестивий у вересні 910 року. Воно неодноразово зазнавало перебудов, а після Великої французької революції було закрите і згодом використовувалося як каменоломня для побудови житлових будинків. До наших днів дійшло лише 8 % колишньої будівлі, однак і це дозволяє хоча б уявити бувалу велич абатства. Із занепадом Клюні монастирі в інших країнах перейшли в підпорядкування до місцевих бенедиктинських орденів.

tatianakuryan_franceukraine_cluny_05

Відвідувачам пропонують оглянути палац папи Гелазія ІІ, який помер у Клюні, дзвіницю, каплицю, базиліку, так звану Клюні ІІІ, музей мистецтва та археології в колишньому палаці Жана Бурбонського. Прогулятися по абатству можна з аудіогідом або брошурою на декількох мовах.

tatianakuryan_franceukraine_cluny_04

А ще Клюні є центром кінного спорту, адже тут знаходиться Клюнійський кінний завод, де розводять породистих скакунів. А також через місто Клюні проходить відома велодоріжка “Зелений шлях” протяжністю 120 км, яка дозволяє відкрити для себе південну Бугрундію. Якщо вас зацікавила ця стаття і ви потрапите в це місто, рекомендую вам продовжити вашу подорож і відвідати замок Корматен. А про нього читайте у наступній статті… 🙂

tatianakuryan_franceukraine_cluny_01

Бажаю вам вдалих мандрівок Францією! 🙂

tatianakuryan_franceukraine_cluny_06

 

tatianakuryan_franceukraine_cluny_08

Advertisements

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s