
Декларація прав людини і громадянина – визначна документальна пам’ятка Великої французької революції, яка суттєво вплинула на західний демократичний світ. Самій революції дали початок події, які відбувалися далеко від Парижа.

21 липня 1788 року в замку Візіль у залі для гри в м’яч відбулося зібрання Генеральних Штатів провінції Дофіне без дозволу королівської влади, на якому були присутні духовенство, дворянство і третій стан. Це зібрання вперше показало волю суспільства до повалення абсолютистської королівської влади і дало великий поштовх для політичної реформи у Франції. На сьогоднішній день в замку знаходиться музей Великої французької революції.

У давні часи Візіль був фортецею, яку після завоювання Галії римляни перетворили на військовий табір для захисту від місцевих населення. Перший замок на скелі побудувала сім’я графів Грезіводан. В часи релігійних воєн Візіль часто переходив з рук у руки від католиків до протестантів, аж доки в 1593 році цю землю купив Франсуа де Бон, герцог Ледіг’єр, ватажок протестантів провінції Дофіне.

Ця земельна ділянка мала велике стратегічне значення, оскільки давала можливість контролювати дорогу через Альпи. У 1600-1619 роках на руїнах середньовічного замку Ледіг’єр збудував новий, який зберігся до наших днів. Навколишню болотисту територію переобладнано на великий парк площею 130 га і вирито канали.

Спадкоємці Ледіг’єра мало цікавилися замком. У XVIII столітті маєток купив промисловець Клод Пер’є і перетворив його на ткацьку фабрику. Саме він дозволив зібрання Генеральних Штатів Дофіне в замку Візіль, що згодом дало поштовх до Великої французької революції. Нащадки Пер’є все менше і менше користувалися замком і він перейшов до органів місцевої влади.

У 1983 році тут влаштували музей Великої французької революції. Вхід у музей безкоштовний, а відвідувачам пропонують аудіогід французькою, англійською, німецькою та італійською мовами. Більшість картин і скульптур присвячені подіям революції, однак є і тимчасові виставки приурочені, наприклад, наполеонівським війнам.

Візіль – це колишній маєток Франсуа де Бонна, герцога Ледіг’єра, який не тільки побудував замок, а й облаштував величезний парк у французькому стилі.

Парк характеризується симетричністю зелених насаджень, красивим розарієм та лабіринтами.

Розарій був облаштований у ХХ столітті, коли замок перейшов у власність держави.

Саме в цей час в парку встановили скульптури, одна з яких – це скульптура його засновника герцога Ледіг’єра.

Весь парк пронизують канали, а невеликий водоспад додає йому чарівності.

У водоймах плавають чорні та білі лебеді, гуси, качки, водиться форель і коропи.

Парк займає площу понад 100 гектарів і на його території облаштований звіринець, де живуть благородні олені, плямисті олені, лані, косулі.

Парк маєтку Візіль – чудове місце для прогулянок та відпочинку.
